İZMİR/TÜRKİYE
+90 232 462 2755
info@teknojet.com.tr

HALI NEDİR?

HALI NEDİR?

 

Halı Bizce Kısaca Sanat Eseridir. Halı, çoğunlukla yünden dokunan, kısa ve sık tüylü, nakışlı ve ya nakışsız kalın yaygılardır. Yere ve ya mobilya üstüne sermek ya da duvara germek için kullanılır. Kullanıldığı yerleri güzelleştirir. Zekanın ve inceliğin derecesini gösteren birçok nefis sanat eserlerinden biri de halıdır.

 

 

Elde ve makinede dokunur, tek mekik yada çift mekik gibi farklı ürün grupları mevcuttur.halıdaki modeller aslında hayal gücünüzün eseridir.

Bugün her ne kadar ekonomik ve pratik sebeplerden ötürü yaygın olarak makine halıları kullanılıyor olsa da el dokuması halıların zamana meydan okuyan bir inceliği, güzelliği ve kültürel bir dokusu olduğu da hepimizin malumu. Ekonomik imkanı olan ve makine halılarına göre temizliği ve bakımı biraz daha zor olduğu için bu estetik zarafetin zahmetine razı olan herkes de evinde mutlaka bir el dokuması halısı olmasını ister elbette. Bu çağda artık birer sanat eseri sayılabilecek el dokuması halılar da aslında farklı kalitelerde üretiliyor. Şunu unutmamak lazım ki el halıları Otomatik Halı Yıkama makinalarında Yıkanmaz. Otomatik Halı Yıkama makinaları genellikle makine halıları yıkanır.

Peki satın alacağınız el dokuması halının kalitesini nasıl anlayabilirsiniz? Çoğu insan halının kalınlığının işçilik ve kumaş kalitesini belirleyen bir unsur olduğu yanılgısına düşüyor, oysa kumaş kalınlığının kalite açısından önemi yok. El dokuması halının iplik kalitesini yün lifinin uzunluğu, parlaklığı ve elastikliği belirler. Ayrıca düğüm sıklığı da işçilik kalitesini belli eden temel unsurdur. Düğüm sayısı çok olan, yani sıkı dokunmuş bir halı iyi bir dokuma ustası tarafından titizlikle ve emekle dokunmuş demektir. Düğüm sayısı sıklaştıkça halının arka yüzeyinde de deseninin daha çok belirginleştiğini de belirtmeden geçmeyelim.

.